Inženjerska geodezija (Hidrotehnika)

Inženjerska geodezija

Šifra predmeta: 06 – GH507

Cilj

Osposobljavanje studenata za sticanje stručnih znanja i primenu u praksi.

Ishod

Stečena znanja se koriste u stručnim predmetima. Student je kompententan da u daljem obrazovanju u stručnim predmetima koristi stečena znanja.

Sadržaj

Sadržaj predavanja: Savremene metode prikupljanja i obrade podataka u geodeziji. Digitalna topografija, inženjerska fotogrametrija i daljinska detekcija. Izrada satelitskih snimaka. Geodetske podloge u inženjerskim radovima. Digitalni modeli terena i njihova primena kod projektovanja i građenja objekata. Projektovanje i realizacija projekata lokalnih geodetskih mreža. Geodetsko obeležavanje i kontrola obeležavanja. Izrada projekata 3D obeležavanja tačaka, linija i površina kojima se aproksimiraju građevinski objekti. Dinamičko geodetsko obeležavanje. Računanje količina realizovanih radova iz digitalnog modela terena. Analitička razrada geometrije projektovanog objekta. Projekti deformacionih merenja. Primena geodezije kod projektovanja, izgradnje i eksploatacije tunela, brana i drugih visokih objekata. GIS tehnologija i primena. Komunalni informacioni sistemi.

Sadržaj vežbi: Praktična primena, na predavanjima, prikazanih koncepata. Realizacije merenja na terenu (precizna tahimetrija, GNSS merenja, nivelman).

Pravilnik polaganja ispita

Predmetna aktivnost

Broj bodova

Prisustvo na predavanjima